Part Number: PREAXC1218000T6
Description
PCT AXC1218000T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.7087 ZrCN 0.7087 18.00MM Drill Dia 9.2130 234.01MM 12.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.2205 285.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 9.2130 234.01MM
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM