Part Number: PREAXC1208330T6
Description
PCT AXC1208330T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.3937 ZrCN 0.3281 8.33MM - 21/64Drill Dia 4.7240 119.99MM 12.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3780 162.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3281 8.33MM - 21/64
Flute Length 4.7240 119.99MM
Cut Dia Min 0.3281 8.33MM - 21/64