Part Number: PREAXC1208100T6
Description
PCT AXC1208100T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.3937 ZrCN 0.3189 8.10MM Drill Dia 4.7240 119.99MM 12.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State California
Made In USA YES
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3780 162.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3189 8.10MM
Flute Length 4.7240 119.99MM
Dia Deep 12.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 135°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.3189 8.10MM