Parlec 100RPG-0796 Collet TG100 0.7969 20.24mm - 51/64
Part Number: PAR100RPG-0796 ISO: 100RPG-0796
SKU: 1416782
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
Parlec Collet Sealed Type For 100Pg (Sc,TG) Collet Chuck Range/Size 0.7960" 51/64" Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Collet
Output Type Cylindrical
CNC Type Tool TG Collet
Coolant Type Sealed
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.3800 60.45MM
Performance & Capacity
Output 0.7969 20.24MM - 51/64
Collet/Chuck/Range 0.796 - 0.797 20.22MM - 20.24MM