Part Number: MIK2.CFS.50111.IK.0
SKU: 1123359
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
MIKRON 2.CFS.50111.IK.0 Carbide Drill Shank 0.1181 Uncoated 0.0437 1.11MM Drill Dia 2.1900 55.63MM 50.0XD Flute Length Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State CONNECTICUT
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7400 95.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0437 1.11MM
Flute Length 2.1900 55.63MM
Dia Deep 50.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, <25HRC Steel, Brass, Gray Iron
Cut Dia Min 0.0437 1.11MM