Part Number: MAF07199 ISO: CXDCLM1000AP
Description
M.A. FORD CXDCLM1000AP CXD 10.0MM 8X COOLANT Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 3.7400 95.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4724 139.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 3.7400 95.00MM
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM