Part Number: MAF07192 ISO: CXDCLM0950AP
Description
M.A. FORD CXDCLM0950AP CXD 9.5MM 8X COOLANT DRL Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 3.7400 95.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4724 139.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 3.7400 95.00MM
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM