Part Number: MAF07161 ISO: CXDCLM0720AP
Description
M.A. FORD CXDCLM0720AP CXD 7.2MM 8X COOLANT DRL Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 2.9920 76.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2835 7.20MM
Flute Length 2.9920 76.00MM
Cut Dia Min 0.2835 7.20MM