Part Number: MAF07138 ISO: CXDCLM0570AP
Description
M.A. FORD CXDCLM0570AP CXD 5.7MM 8X COOLANT DRL Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 2.2440 57.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2244 5.70MM
Flute Length 2.2440 57.00MM
Cut Dia Min 0.2244 5.70MM