Part Number: MAF07136 ISO: CXDCLM0560AP
Description
M.A. FORD CXDCLM0560AP CXD 5.6MM 8X COOLANT DRL Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 2.2440 57.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2205 5.60MM
Flute Length 2.2440 57.00MM
Cut Dia Min 0.2205 5.60MM