Part Number: MAF07129 ISO: CXDCLM0510AP
Description
M.A. FORD CXDCLM0510AP CXD 5.1MM 8X COOLANT DRL Carbide AlTiN Cyclone XD 8.0XD Flute 2.2440 57.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2008 5.10MM
Flute Length 2.2440 57.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140° - 142°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Ductile Iron, <48HRC Steel, Gray Iron, High Temp
Cut Dia Min 0.2008 5.10MM