Part Number: MAF07492 ISO: CXDCEM1200AP
Description
M.A. FORD CXDCEM1200AP 12.0MM CXD 15X DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 8.8580 224.99MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.1417 283.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 8.8580 224.99MM
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM