Part Number: MAF07490 ISO: CXDCEM1180AP
Description
M.A. FORD CXDCEM1180AP 11.8MM CXD 15X DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 8.7010 221.01MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.1417 283.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4646 11.80MM
Flute Length 8.7010 221.01MM
Cut Dia Min 0.4646 11.80MM