Part Number: MAF07489 ISO: CXDCEM1150AP
Description
M.A. FORD CXDCEM1150AP 11.5MM CXD 15X DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 8.5040 216.00MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.1417 283.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 8.5040 216.00MM
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM