Part Number: MAF07487 ISO: CXDCEM1100AP
Description
M.A. FORD CXDCEM1100AP 11.0MM CXD 15X DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 8.1100 205.99MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.1417 283.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 8.1100 205.99MM
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM