Part Number: MAF07482 ISO: CXDCEM1020AP
Description
M.A. FORD CXDCEM1020AP 10.2MM CXD 15X DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 7.5200 191.01MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.1417 283.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4016 10.20MM
Flute Length 7.5200 191.01MM
Cut Dia Min 0.4016 10.20MM