Part Number: MAF07436 ISO: CXDCEM0300AP
Description
M.A. FORD CXDCEM0300AP 3.0MM CXD 15X DEEP DRILL Carbide AlTiN Cyclone 15.0XD Flute 2.2050 56.01MM Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1339 105.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Flute Length 2.2050 56.01MM
Dia Deep 15.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140° - 142°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.1181 3.00MM