M.A. Ford 15831500R012N5A Dia 8mm SH 0.3150 LOC 0.4724 OAL3.9370 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide AlTiN Single End Corner Radius0.3000 7.62mm TuffCut DM®
Part Number: MAF15548 0.315 x 0.315 x 0.472 x 3.937
SKU: 1256488
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
M.A. FORD 15831500R012N5A Variable Helix End Mill Carbide AlTiN Corner Radius 0.3000 7.62MM Standard Flute Flutes 4 Single End TuffCut DM® Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type Standard / With Neck
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Carbide Bull Nose Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Length Of Cut 0.4724 12.00MM
Neck Length 1.5748 40.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.3000 7.62MM