M.A. Ford 156M0300N35A Dia 3mm SH 0.2362 LOC 0.0984 OAL2.9528 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide AlTiN Single End Ball NoseBall TuffCut DM®
Part Number: MAF15478 0.118 x 0.236 x 0.098 x 2.953
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type Standard / With Neck
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Carbide Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9528 75.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Length Of Cut 0.0984 2.50MM
Neck Length 1.3780 35.00MM