M.A. Ford 156M0200N40A Dia 2mm SH 0.1575 LOC 0.0669 OAL3.1496 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide AlTiN Single End Ball NoseBall TuffCut DM®
Part Number: MAF15470 0.079 x 0.157 x 0.067 x 3.150
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type Standard / With Neck
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Carbide Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1496 80.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1574 4.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Length Of Cut 0.0669 1.70MM
Neck Length 1.5748 40.00MM