M.A. Ford 15005911GP Dia 1.50mm SH 0.1181 LOC 0.1770 OAL1.496 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Gem Plus Single End Ball NoseBall TuffCut® GP
Part Number: MAF17352 0.059 x 0.118 x 0.177 x 1.496
General Information
Shipping State Iowa
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool End Mill
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Carbide Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4961 38.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0591 1.50MM
Length Of Cut 0.1770 4.50MM