Iscar SCD0421-185-0437ACP3N IC908 0.421" DIn 6537 Solid Carbide Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC6309489 ISO: SCD0421-185-0437ACP3N IC908
SKU: 1113065
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 6309489 Carbide Drill Shank 0.4375 TiAlN 0.4213 10.70MM Drill Dia 3.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6200 91.95MM
Shank/Pilot Dia 0.4375 11.11MM - 7/16
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4213 10.70MM
Flute Length 1.3400 34.04MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.4213 10.70MM