Iscar SCD 0332-172-0375ACP3 IC908 0.332" Solid Carbide Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC5530772 ISO: SCD 0332-172-0375ACP3 IC908
SKU: 1113040
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 5530772 Carbide Drill Shank 0.3750 TiAlN 0.3320 8.43MM - Q Drill Dia 3.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4200 86.87MM
Shank/Pilot Dia 0.3750 9.52MM - 3/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3320 8.43MM - Q
Flute Length 1.2700 32.26MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.3320 8.43MM - Q