Iscar MNCNT 125-400-MF16X1-T2 0.492" Indexable SUMOCham Inserts and Modular Shank GunDrills
Part Number: ISC3203582 ISO: MNCNT 125-400-MF16X1-T2
SKU: 1111954
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3203582 0.492" Indexable SUMOCHAM Inserts and Modular Shank Gundrills Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 15.8370 402.26MM
Dia Deep 30.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5110 12.98MM