Iscar FCM 0748-374-100A-5D 0.748" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325811 ISO: FCM 0748-374-100A-5D
SKU: 1112099
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325811 0.748" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9300 176.02MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 3.7400 95.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM