Iscar FCM 0709-354-100A-5D 0.709" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325808 ISO: FCM 0709-354-100A-5D
SKU: 1112097
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325808 0.709" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4700 164.34MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 3.5400 89.92MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM