Iscar FCM 0709-213-100A-3D 0.709" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325807 ISO: FCM 0709-213-100A-3D
SKU: 1112096
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325807 0.709" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.0500 128.27MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 2.1300 54.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM