Iscar FCM 0669-335-075A-5D 0.669" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325805 ISO: FCM 0669-335-075A-5D
SKU: 1112095
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325805 0.669" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2000 157.48MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.3500 85.09MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM