Iscar FCM 0591-295-075A-5D 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325799 ISO: FCM 0591-295-075A-5D
SKU: 1112091
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325799 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.7300 145.54MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 2.9500 74.93MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM