Iscar FCM 0591-177-075A-3D 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325798 ISO: FCM 0591-177-075A-3D
SKU: 1112090
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325798 0.591" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5500 115.57MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 1.7700 44.96MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM