Iscar FCM 0571-285-063A-5D 0.571" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325797 ISO: FCM 0571-285-063A-5D
SKU: 1112089
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325797 0.571" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5200 140.21MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 2.8500 72.39MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM