Iscar FCM 0571-171-063A-3D 0.571" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325796 ISO: FCM 0571-171-063A-3D
SKU: 1112088
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325796 0.571" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3800 111.25MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 1.7100 43.43MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM