Iscar FCM 0551-275-063A-5D 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325794 ISO: FCM 0551-275-063A-5D
SKU: 1112087
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325794 0.551" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4000 137.16MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 2.7500 69.85MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM