Iscar FCM 0531-159-063A-3D 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325791 ISO: FCM 0531-159-063A-3D
SKU: 1112084
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325791 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1900 106.43MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 1.5900 40.39MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM