Iscar FCM 0512-256-063A-5D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325789 ISO: FCM 0512-256-063A-5D
SKU: 1112083
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325789 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1300 130.30MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 2.5600 65.02MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM