Iscar FCM 0512-153-063A-3D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325788 ISO: FCM 0512-153-063A-3D
SKU: 1112082
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325788 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1100 104.39MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 1.5300 38.86MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM