Iscar FCM 0492-147-063A-3D 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325786 ISO: FCM 0492-147-063A-3D
SKU: 1112080
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325786 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0100 101.85MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 1.4700 37.34MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM