Iscar FCM 0472-141-063A-3D 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325783 ISO: FCM 0472-141-063A-3D
SKU: 1112078
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325783 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9500 100.33MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.4100 35.81MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM