Iscar FCM 0453-226-063A-5D 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325782 ISO: FCM 0453-226-063A-5D
SKU: 1112077
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325782 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7600 120.90MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 2.2600 57.40MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM