Iscar FCM 0453-135-063A-3D 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325781 ISO: FCM 0453-135-063A-3D
SKU: 1112076
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325781 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.8600 98.04MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.3500 34.29MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM