Iscar FCM 0433-216-063A-5D 0.433" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325779 ISO: FCM 0433-216-063A-5D
SKU: 1112075
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325779 0.433" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6500 118.11MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 2.1600 54.86MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM