Iscar FCM 0433-130-063A-3D 0.433" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325778 ISO: FCM 0433-130-063A-3D
SKU: 1112074
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325778 0.433" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7800 96.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.3000 33.02MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM