Iscar FCM 0413-206-063A-5D 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325777 ISO: FCM 0413-206-063A-5D
SKU: 1112073
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325777 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5300 115.06MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 2.0600 52.32MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM