Iscar FCM 0413-124-063A-3D 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325776 ISO: FCM 0413-124-063A-3D
SKU: 1112072
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325776 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7000 93.98MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 1.2400 31.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM