Iscar FCM 0394-196-063A-5D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3325774 ISO: FCM 0394-196-063A-5D
SKU: 1112071
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325774 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4100 112.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.9600 49.78MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM