Iscar FCM 0394-118-063A-3D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3325773 ISO: FCM 0394-118-063A-3D
SKU: 1112070
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3325773 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shanks, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6200 91.95MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.1800 29.97MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM