Part Number: ISC3102410 ISO: F90LN D160-20-50.80-R-N15 ANSI:F90LN D160-20-50.80-R-N15
SKU: 1011946
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3102410 Rectagonal 90.0°, Face Mill SHELL2.0000 Neutral 6.2990 159.99MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Face Mill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Face / Shell Mill
Insert/Tool TOOL
Cut Type Roughing, Semi Finishing
Insert Style LN
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Rectagonal
Insert Type Neutral
Coolant Type External
Insert Screw 7002377
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4800 62.99MM
Shank/Pilot Dia 2.0000 50.80MM - 2
Flutes/Inserts 20
Tool Dia 6.2990 159.99MM
Insert Size Ic 15
Geometry & Angles
Cutting Edge Angle 90.0°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 6.2990 159.99MM
Depth Of Cut Max 0.5510
Cut Dia Max 6.2990 159.99MM