Iscar DSM 0512-077-063B-1.5D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3201546 ISO: DSM 0512-077-063B-1.5D
SKU: 1111513
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3201546 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 0.7900 20.07MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM