Iscar DSM 0472-236-063A-5D 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3201039 ISO: DSM 0472-236-063A-5D
SKU: 1111415
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 3201039 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.9500 125.73MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 2.3600 59.94MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM