Iscar DSM 0472-071-063B-1.5D 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3201545 ISO: DSM 0472-071-063B-1.5D
Description
ISCAR 3201545 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 0.7100 18.03MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM